Aneb vizuální kouzla a tvorba realistického vzhledu
Vizualizací se rozumí zobrazení potenciálního budoucího výsledku, tedy náhled toho, jak by mohla vaše vize vypadat ve skutečnosti. Úzce souvisí s principem názorné ukázky. Například při návrhu vašeho produktu či obalového designu vám vizualizace umožní vidět, jak váš finální výrobek bude vypadat.
Jako rozhodovací prvek
Může sloužit i jako hlavní rozhodovací prvek o tom, jestli výrobek nechat vyrobit nebo ještě přepracovat jeho podobu. Pokud máme například návrh rozložené krabičky od grafika, většina lidí si velmi těžko představuje, jak bude krabička vypadat složená. Nechá si tedy kromě návrhů zpracovat i vizualizaci, aby měli představu, jak bude ve skutečnosti produkt vypadat a případné rozhodnutí o úpravách vznikají na základě posouzení vizualizací, nikoli návrhu grafiky rozložené krabičky. Toto samozřejmě nefunguje pouze v obalovém designu.
Možnosti využití vizualizací
Nejčastěji se setkávám s požadavky klientům na návrh a vizualizaci produktů, produktových obalů, reklamních předmětů, rekonstrukcí, plánovaných úprav a zásahů do interiéru či exteriéru budov.
Vizualizace produktů a produktových obalů
Pro tyto účely se vizualizace využívá velice hojně, jak již bylo řečeno. Obaly produktů mohou na papíře/v počítači vypadat dost jinak a lidé si dost často neumějí představit, jak bude etiketa vypadat na láhvi, jak bude vypadat pytlík plný chipsů, zubní pasta, plechovka v 3D prostoru. Vizualizace tak může pomoci při rozhodování mezi jednotlivými návrhy. Vizualizace produktů a produktových obalů ale neslouží pouze pro účely rozhodování. Dost často se stává i součástí reklamních materiálů. Může je najít na plakátu, v katalogu nebo dokonce i v televizní reklamě, aniž byste tušili, že se jedná nikoli o fotku, ale o vizualizaci.
Reklamní předměty
U reklamních předmětů se také velmi často používá vizualizace, zvláště pokud se jedná o objednávku reklamních předmětů ve větším množství nebo naopak v prémiové kvalitě. Tady jsou náklady značné, a proto je potřeba si být vzhledem finálního reklamního předmětu opravdu jistí. Od jednoduchého umístění loga na propisku až po reklamní předměty na míru jako je například designové nádobí, kosmetické tašky či sluneční brýle.
Pokud tedy chcete vyrábět reklamní předměty či produkty v Číně ve velkém, potřebujete nejdříve vizualizace návrhů toho, jak finální výrobek bude vypadat. Pokud máte prototyp kosmetické taštičky musíte na ní naaplikovat nejen vzor, ale i strukturu nového materiálu, ze kterého se kosmetická taška bude vyrábět. Jedná se o vizualizaci reklamního předmětu, který se předkládá klientovi, aby se následně udělala objednávka v Číně nebo se nechali poslat prototypy již s novým vzhledem.
REKONSTRUKCE A PLÁNOVANÉ ÚPRAVY A ZÁSAHY DO INTERIÉRU ČI EXTERIÉRU BUDOV
Většina lidí, kteří někdy plánovali rekonstrukci nebo si nechávali v nějakém kuchyňském studiu dělat novou kuchyň v nějaké podobě určitě tyto vizualizace zná. Může se jedna o jednoduché nerealistické vizualizace, až po naprosto věrohodné 3D prohlídky budoucího vzhledu. Pokud se jedná o nějaký dynamický vzhled, kdy si můžeme ve vizualizaci otáčet zobrazením, tak se zcela jistá jedná o 3D model. Pokud je snímek statický, může se jednat o render ze 3D programu, ale také se může jednat pouze o vizualizaci pomocí fotografií a jejich montáží do výsledného vzhledu.
Může se stát, že klient potřebuje vizualizaci plánovaných úprav, ať už v exteriérech či interiérech. Zde si můžete prohlédnout ukázku toho, jak taková vizualizace může vypadat pokud máte pouze fotografii z nedokončené realizace uprostřed dokončovacích prací. Samozřejmě pro vizuální estetiku fotografie jsou zde další úpravy než jen vyžádaná montáž reklamních vlajek a 3D nápisu, ale I třeba začištění prostoru od rozdělané práce a zasetí nové trávy.
VIZUALIZACE DOMŮ, BYTŮ A VÝSTAVEB
Kromě rekonstrukce se vizualizace nejčastěji používá v developerském sektoru, kdy se snaží prodat ještě neexistující objekty, zejména byty. Výstavba ještě nezačala nebo se teprve kopají základy, ale projekt je hotový a už se může prodávat. Zákazník v dnešní době nekoupí byt, u kterého neví, jak bude vypadat. Proto se tvoří vizualizace, které nejen poskytnou informaci o prostoru a vzhledu, ale zároveň mohou navodit příslušnou emoci, aby se zákazník více ponořil do představy o novém bydlení.
Další využití vizualizací
Často se vizualizace používají i v automobilovém průmyslu, kde se díky tomu může vytvořit působivá animace pohybu včetně prohlídky motoru zevnitř, kam bychom se s kamerou určitě nedostali a zároveň můžeme mít plnou kontrolu nad odlesky světla na kapotě vozidla. Zde už se ale bavíme o složitých 3D animacích.
Do kategorie vizualizací by se ale také počítat i fotomontáže, kde je tedy jejich využití velmi široké, ale dost často se využívají do reklam, kdy se daná scéna nedá jednoduše vyfotit.
Občas se stane, že potřebujete specifickou fotku, kterou nemáte, jak vyfotit a dostupné fotky se Vám prostě nehodí. Ideální čas k tomu, vytvořit montáž. Je to přesně případ této fotografie. V té době se jednalo o nový model Renaultu Talisman, který měl jen několik fotek, auto ještě nebylo na skladě, ale dělalo se již na něj promo. Byl podzim a žádná fotka ještě nebyla na sněhu. Proto jsem se pro následnou výrobu PFka rozhodla pro fotomontáž a výsledné fotografii jsem vyměnila pozadí za zimní scenérii a upravila tonalitu fotografie. Účel montáž splnila a máme zimní scenérii s autem, které zimu ještě nezažilo.
Více se tomuto tématu budu také věnovat v článku věnovanému fotomontážím.
Technika tvorby vizualizací
Tvorba vizualizací je celkem široká disciplína a jsou využívány nejrůznější techniky. Vždy se hodnotí účel vizualizace. Jinou techniku mohu využít na plakát či tiskovou inzerci, jinou na prodejní developerskou prezentaci. Může se jednat o kombinací fotografií (kdo by neznal Photoshop) nebo se může využít specializovaný software na tvorbu vizualizací (celkem novinka od společnosti Adobe je jejich program Dimension) a pro interaktivní a dynamické vizuální prezentace se nejčastěji pak používají 3D programy nebo kombinace několika technik pro dosažení trojrozměrného efektu. Jakou techniku nakonec grafik použije záleží na požadavcích výstupu, které samozřejmě musí vědět předem, aby mohl vybrat vhodnou techniku a výsledek odpovídal představě klienta.